Rok 1922 w dziejach Śląska a tym samym w dziejach miasta Rybnika i powiatu rybnickiego był z pewnością rokiem szczególnym.
Po sześciu wiekach funkcjonowania w obrębie obcych państw, w 1922 roku nastąpił historyczny moment przyłączenia części ziem Górnego Śląska w tym Rybnika i powiatu rybnickiego do Macierzy.
W tym też roku zaistniały realne przesłanki na utworzenie z części Górnego Śląska i części Śląska Cieszyńskiego Województwa Śląskiego wspólnej jednostki administracyjnej z szeroką autonomią, z własnym organem ustawodawczym Sejmem Śląskim, odrębnym Skarbem Śląskim, chociaż formalnie nastąpiło to już 15 lipca 1920 roku na mocy Ustawy Sejmu Ustawodawczego Rzeczpospolitej Polskiej.
3 lipca 1922 odbyła się uroczystość przekazania władzy rządowej na rybnickim rynku, przed ratuszem.
Podpisane zostały 2 ważne dokumenty:
4 lipca 1922 roku powitano przedstawicieli władz polskich i Wojska Polskiego.
Z okazji obchodów jubileuszu 80-tej rocznicy przyłączenia Rybnika do Macierzy prezentujemy wystawę czasową p.t. „Polsko! wraca do Ciebie Śląsk Piastowy” w okresie od 15 sierpnia do 5 października 2002 r.
To tak doniosłe wydarzenie historyczne ilustrują liczne fotografie sytuacyjne pochodzące ze zbiorów ikonograficznych rybnickiego muzeum.