02 IV 2025 od godz. 9:00
miejsca wydarzeń: Rynek i ulice Rybnika, Edukatorium Juliusz w Rybniku, Muzeum im.o. Emila Drobnego w Rybniku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
02 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest zwiększenie społecznej świadomości i akceptacji osób w spektrum. W ramach jego obchodów w Rybniku zorganizowano szereg wydarzeń promujących edukację, integrację oraz dialog na temat autyzmu.
Niebieski Spacer – symbol wsparcia (godz. 9.00-10.30)
Uczestnicy ubrani na niebiesko – kolor utożsamiany z autyzmem – przemaszerują przez centrum, niosąc transparenty z hasłami promującymi akceptację i zrozumienie. Wspólny spacer zakończy się na rynku powitaniem uczestników i zabawami integracyjnymi.
Zapisy dla grup: +48 32 42 26 407.
Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą wyrazić wsparcie i solidarność dla osób w spectrum autyzmu!
Warsztaty integracyjne w Muzeum i Edukatorium (godz. 10.30-13.30)
Dopełnieniem atrakcji będą warsztaty integracyjne, które odbędą się w rybnickim muzeum oraz edukatorium. W specjalnie przygotowanych przestrzeniach uczestnicy mieli doświadczą, jak osoby autystyczne odbierają świat – poprzez symulacje sensoryczne, interaktywne wystawy oraz zajęcia kreatywne. W muzeum zorganizowane zostaną warsztaty artystyczne i tetepeutyczne, podczas których uczestnicy będą mogli wyrazić siebie poprzez sztukę. Zapisy dla grup: (32) 42 26 407.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w Edukatorium (godz. 11.00)
W ramach obchodów ogłoszone zostaną również wyniki konkursu plastycznego „Świat widziany sercem”, skierowanego do dzieci i młodzieży, zarówno neurotypowej, jak i w spektrum autyzmu. Celem konkursu jest graficzne przedstawienie swojej perspektywy, emocji i indywidualnych odczuć na temat autyzmu. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy, a ich prace zostaną tego dnia wyeksponowane w przestrzeniach Edukatorium Juliusz w Rybniku. Wszystkie nadesłane na konkurs prace zostaną umieszczone w wirtualnej galerii prac na stronie internetowej Muzeum.
Debata: „Jak to jest być innym?” - głos osób w spektrum (godz. 10.30-13.30)
Kulminacyjnym punktem dnia będzie debata, w którym wezmą udział osoby autystyczne, ich rodziny, terapeuci oraz nauczyciele. Tematem rozmowy będą codzienne wyzwania osób w spektrum – w szkole, w pracy i w społeczeństwie. Dyskusja pokaże, jak ważne są indywidualne podejście, edukacja i wsparcie dla osób autystycznych oraz ich bliskich. Zapisy dla grup: +48 32 42 26 407.
Konferencja na Juliuszu (godz. 15.30-18.00), wstęp bezpłatny obowiązują zapisy
Po południu w Edukatorium Juliusz odbędzie się konferencja na temat autyzmu. Wezmą w niej udział eksperci z dziedziny psychologii, edukacji i terapii. Prelegenci omówią najnowsze statystyki dotyczące diagnozy autyzmu, metody wsparcia osób w spektrum oraz sposoby na tworzenie bardziej inkluzyjnego społeczeństwa.
Korzyści z udziału w konferencji:
Dla kogo jest ta konferencja?
Tematy poruszane na konferencji:
Specjalny panel warsztatowy dla dzieci uczestników konferencji:dzieci rodziców uczestniczących w konferencji, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby, będą mogły wziąć udział w warsztatach dostosowanych do ich potrzeb, które skoncentrują się na rozwoju emocjonalnym, społecznym oraz komunikacyjnym (współpraca z EmoSfera).
W trakcie konferencji dostępny kącik kawowy, który będzie doskonałą okazją do dalszej wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.
Zapisy dla uczestników: tel. +48 728 324 037 (w godz. 8.00-16.00) lub pod linkiem: link
Spotkanie autorskie z Jackiem Hołubem w Bibliotece (od godz. 18.00), wstęp wolny
Spotkanie z p. Jackiem Hołubem, byłym wieloletnim dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem książek reporterskich: Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu; Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach; Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera; Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci.
Zbiór reportaży Wszystko mam bardziej znalazł się w finale plebiscytu na książkę roku 2024 serwisu Lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu/publicystyka. Laureat Kryształowej Karty Polskiego Reportażu i finalista Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Na podstawie jego książek powstały spektakle w Teatrze Nowym w Łodzi oraz w Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.