V Rybnicka Konferencja o Historii Kolei20 października 2016 r.
Słowa będące mottem konferencji miał kiedyś wypowiedzieć Józef Piłsudski. W okresie międzywojennym (a i pewnie jeszcze długo później) była to nadal prawda. Obserwując współczesne relacje między komunikacją kolejową w Polsce a państwem rodzi się pytanie o ewolucję wzajemnych relacji między tym środkiem komunikacji, środkiem transportu rekruta i sprzętu wojskowego, „nicią spajającą” państwo, a organami państwa właśnie. W ciągu ponad 170 lat współistnienia stosunki te ulegały przekształceniom. Jednocześnie wydaje się, że nadal bardzo wiele zagadnień związanych z tą sferą istnienia kolei wymaga pilnych i szeroko zakrojonych badań historycznych.
Chcąc, choć w części, odpowiedzieć na pytanie o wzajemne relacje między państwem a koleją, Muzeum w Rybniku oraz Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pragną zaprosić do udziału w kolejnej już konferencji naukowej, w ramach której zachęcają do udzielania odpowiedzi np. na następujące kwestie:
Oczywiście podane zagadnienia nie wyczerpują możliwych do podjęcia tematów. Udział w konferencji jest bezpłatny (organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu ani noclegów w Rybniku). Przewidziane jest wydanie recenzowanej publikacji po konferencji. Teksty po konferencji należy przesłać do 31 marca 2017 r. na adres sekretarza konferencji.Zgłoszenia należy przesyłać do sekretarza konferencji do 31 sierpnia 2016 r. . z wykorzystaniem formularza dostępnego na stronie:
http://www.architekturakolejowa.pl/konferencja/vrybnickakonferencja/
Organizatorzy:dr Michał Kapias, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, michal.kapias@ue.katowice.pldr Dawid Keller, Muzeum w Rybniku, keller@muzeum.rybnik.pl
Sekretarz konferencji: dr Dawid Keller, Muzeum w Rybniku, tel. 32 43 27 466, keller@muzeum.rybnik.pl
Zaproszenie