Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w ciągu ostatnich 200 lat spowodował istotne zmiany w pejzażu tego regionu. Powstające kopalnie, olbrzymie kominy, szyby oraz hałdy, jak również osiedla górnicze wyróżniają się w śląskim krajobrazie. Dzięki swojej charakterystycznej formie są rozpoznawalne jako specyficzne znaki miejsc, których powstały.
Wydawałoby się, że obiekty górnicze będące dziedzictwem kulturowym, wpisane są w krajobraz Śląska na zawsze, jednak w nie tak odległej przyszłości ślad po nich może zaginąć. Dlatego zachodzi potrzeba zachowania i przekazania przyszłym pokoleniom najcenniejszych dóbr kultury związanych z uprzemysłowieniem Śląska.
Gromadzone zbiory w Dziale Historii i Kultury Regionu rybnickiego Muzeum, to świadectwo dokonujących się przemian wynikających z intensywnego procesu uprzemysłowienia, które bezpośrednio wpłynęły na wyraz artystyczny i estetyczny oraz tradycję Górnego Śląska i Ziemi Rybnickiej.
Obiekty przemysłowe, narzędzia, strój górniczy, obyczaje i wierzenia znalazły odzwierciedlenie w sztukach pięknych: w malarstwie olejnym, akwareli, technikach graficznych, jak również w rzeźbie w węglu i graficie oraz fotografii.
Prezentowana ekspozycja „Górnictwo w sztukach plastycznych”, ma za zadanie stworzenie symbolicznego obrazu przemysłu węglowego, będącego źródłem inspiracji twórczej artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych, jak również popularyzację i upowszechnianie tradycji związanych z przemysłem górniczym, wysoko cenionego zawodu, pewnej kultury charakterystycznej dla naszego regionu.
Aleksandra Grabieckurator wystawy