Wystawa została przygotowana dzięki ogromnej pracy Petera i Christofa Heyducka oraz Piotra Mrassa i innych przyjacół. Pan Christof Heyduck jako najmłodszy syn artysty urodził się w Gliwicach. 16 lat dzieciństwa spędził we Wrocławiu, stąd wzięło się przywiązanie do Śląska i Wrocławia, pomogło otworzyć się ku Polsce.
Twórczość Georga Paula Heyducka kształowała się już w czasie studiów na Akademii Wrocławskiej oraz podczas pobytu w Düsseldorfie i w Monachium.
Łączył doświadczenia wyniesione ze studiów artystycznych z umiejętnościami rzemieślniczymi. Współpracował z prywatną szkołą hafciarstwa ucząc tam rysunku. Ponadto projektował architektoniczna rzeźbę dekoracyjną, witraże i freski. Był projektantem i wykonawcą wystroju ścian w kościołach i w budynkach użyteczności publicznej. Jako osobliwą ciekawostkę podam iż, w 1919 roku namalował obraz pt. „Koksownia w Rybniku". Początkowe prace autora, bardzo ekspresyjne w kompozycji, dynamicznie łączące wartości malarstwa impresjonistycznego i ekspresjonistycznego, w latach 20-tych przeszły w kierunku malarstwa realistycznego. Trwałymi motywami stały się: portret, martwa natura, sceny religijne, pejzaż. W twórczości powojennej artysty prace nadal dokumentowały otaczającą autora rzeczywistość, a więc portrety, postać ludzką, martwą naturę, pejzaż, sceny rodzajowe z większą swobodą w doborze konwencji i środków stylistycznych. W latach 50-tych artysta poszukiwał własnych środków wyrazu w sferze intelektualnej i plastycznej. Realizm zaczął ustępować sile wyobraźni, tak charakterystycznej dla sztuki pop artu.
Od 1958 roku komponował sceny figuralne koncentrował się na postaci człowieka i jego związku z przyrodą, ze skłonnością do klasycyzowania.
Pozostał wierny przez całe swoje życie tematowi postaci ludzkiej. Na wystawach prezentował prace wykonane w kilkunastu technikach. Nigdy nie wypowiadał się na temat swojej pracy. Nie zamykał się na nowe kierunki w sztuce. Wiele prac zaginęło w czasie wojny. Z należytym szacunkiem należy odnieść się do całej twórczości wielkiego indywidualisty Georga Paula Heyducka.
"Autoportret", 1937 r.
"Kąpiące się", 1957 r.