Przez dziurkę od klucza...
wystawa domków dla lalek z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej
Miniaturowe wnętrza, które oglądamy przez uchylone okna i drzwi. Maleńkie meble, lampy, dekoracje, wyposażenie - miniaturowe życie zamknięte w ścianach domków dla lalek. Swoiste stop-klatki czasów, w których kiedyś zostały zrobione…
Podglądając życie w tych miniaturowych pokojach, rezydencjach czy lalkowych sklepikach, możemy zaobserwować zmieniające się mody, obyczaje, sposoby funkcjonowania rodziny czy dawnych firm. Domki dla lalek stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat z minionych lat, można poprzez nie prześledzić wiele aspektów dawnego życia – nie tylko codzienność; udogodnienia w pracach domowych, ewolucje zachodzące w gustach, technologiach, meblarstwie i wystroju wnętrz, ale także stopniowe zmiany społeczne mające miejsce w strukturze klasowej. Uważny obserwator wypatrzy pojawiające się nowe sprzęty domowe, zanikające z czasem spiżarnie czy pokoje dla służby.
Może dlatego domy lalek są tak cenione zarówno przez historyków i badaczy kultury, socjologów i psychologów, scenografów i projektantów, jak i przez kolekcjonerów, oraz, oczywiście przez dzieci – małe i te całkiem dorosłe.
Właścicielką i autorką kolekcji jest Pani Aneta Popiel-Machnicka – reżyser filmowy i scenarzysta. Kolekcjonuje i razem ze swoimi dziećmi restauruje stare domki dla lalek. Prowadzi jedyną w Polsce stronę internetową w całości poświęconą historii, poradom praktycznym i ciekawym informacjom na temat domków dla lalek. Na stronie znajdziemy dział, w którym krok po kroku można obserwować jak remontowała i przywracała do życia swoje zbiory, oraz wiele porad zrób-to-sam gdzie zaproponowała proste pomysły na wykonanie akcesoriów do lalkowych wnętrz.
www.belleepoque.pl