Indiańskie oblicza Ameryki
Zdjęcia zostały wykonane podczas kilku wypraw do społeczności tubylczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ciągu ostatniej dekady. Chociaż część z nich przedstawia Indian w barwnych strojach – przypominających na pierwszy rzut oka ikonografię „czerwonoskórego” znaną z westernów – są też fotografie ukazujące „zwykłych” Indian i ich codzienne zajęcia, jak choćby mieszkańca Taos wypiekającego chleb czy wodza grupy Unkechaug z Long Island w swoim biurze, w sportowym T-shircie.
Jednym z moich ulubionych zdjęć jest fotografia małżeństwa Delawarów z rezerwatu w Kanadzie. Pozują z obrazem tradycyjnej maski, niegdyś używanej w obrzędach plemienia, którą na strychu w ich domu odnalazł parę dekad temu antropolog. Przed oddaniem maski do muzeum poprosili o wykonanie jej obrazu. Na ścianie w mieszkaniu państwa Moses wisi obraz z Matką Boską, również widoczny na zdjęciu – jednoznaczny dowód wyparcia „starej” tradycji przez „nową”.
Autor Bartosz Hlebowicz jest zapalonym fotografem – amatorem oraz antropologiem, autorem książki opartej na badaniach wśród współczesnych Indian („Odnaleźć nasze prawdziwe ścieżki. Oneidowie i Nanticoke Lenni-Lenapowie ze Wschodniego Wybrzeża Stanow Zjednocznych”, DiG, Warszawa 2009) i redaktorem (wraz z Alicją Froń) książki – relacji z projektu fotograficznego z dziećmi w rezerwacie indiańskim w Ontario oraz we wsi Nowa Wola na Podlasiu („Nowa Wola po prostu – New Will Simply – Hobaя Boля пa-прocту”, TIPI – GOK, Wielichowo-Michałowo 2009). Wkrótce ma się też ukazać przełożona przez niego słynna „Liga Irokezów” Lewisa H. Morgana (wyd. Derewiecki), pierwsza prawdziwa etnografia indiańskiego ludu, napisana w 1851 roku.Część zdjęć pokazywana była już w Muzeach Etnograficznych w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy oraz w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.