Wystawa pod przewrotnym tytułem: „Średniowiecze – reaktywacja” przygotowana przez członków Bractwa Rycerskiego Ziemi Rybnickiej i pracowników Muzeum w Rybniku poświęcona jest działaniom, których celem jest swoiste „przywrócenie” zachowań, stylu życia, strojów, przedmiotów codziennego użytku, uzbrojenia czy w końcu muzyki i kuchni średniowiecznej Europy. Członkowie Bractwa – ludzie, dla których historia, a rekonstrukcja historyczna w szczególności, stały się pasją, drogą poszukiwań – przedstawiają swoje osiągnięcia, stan wiedzy, bagaż doświadczeń (również błędów), związanych z tytułowym średniowieczem. Prezentowane przedmioty – wzorowane są na zabytkach średniowiecza – zarówno tych, które przetrwały do naszych czasów, jak i ich rysunków oraz opisów, zostały wykonane, o ile to było możliwe, z zastosowaniem ówczesnych technik i materiałów.
W poszczególnych salach wystawowych staraliśmy się tematycznie przedstawić posiadane przez nas przedmioty: • obozowisko drużyny wikińskiej, w którym mogą państwo zobaczyć namiot typu łodziowego (stawiany na pokładach okrętów) wraz z wyposażeniem do spania jak i do wykonywania codziennych czynności jak gotowanie, czyszczenie broni. Artefakty zgromadzone razem ze strojami wokół namiotu pokazują hipotetyczny wygląd takiego obozowiska.• uzbrojenie i stroje odpowiednie dla innych epok – XIII oraz XV wieku, stroje męskie i żeńskie, elementy uzbrojenia zarówno piechoty jak i ciężkiej i lekkiej jazdy. Mogą państwo tutaj znaleźć m.in. kilka kapalinów – hełmów otwartych, podobnych do kapeluszy, które nosiła piechota w różnych epokach; elementy zbroi płytowej, czy piszczel – rodzaj średniowiecznej broni palnej (czarnoprochowej). Stroje prezentują różne okresy średniowiecza oraz stany społeczne, mamy tutaj zarówno strój bogatej kobiety ze Skandynawii jak i uboższy strój XIII-wieczny.• przedmioty codziennego użytku jak: naczynia, meble, pojemniki do przechowywania różności, ozdoby oraz miejsce pracy i atrybuty skryby z XIII wieku, okresu w którym umiejętność pisania staje się coraz bardziej domeną świeckich. Niezmiernie ważnym wydaje nam się prezentacja współczesnych technik wykonywania przedmiotów wzorowanych na zabytkach średniowiecza.
Prezentowane są przedmioty, w rożnych etapach produkcji jak stal damasceńska czy przeszywka (odzież aketonowa zakładana pod kolczugę, zbroję płytową albo noszona jako samodzielna ochrona), narzędzie wykorzystywane przez rzemieślników oraz zdjęcia rzemieślników przy pracy. Mogą państwo także dowiedzieć się, na ile wytwarza się obecnie przedmioty metodami historycznymi, a na ile współczesnymi.Wystawa ta jest podsumowaniem ponad pięcioletniej działalności Bractwa Rycerskiego Ziemi Rybnickiej, zdobytej wiedzy, kontaktów i licznych spotkań z podobnymi pasjonatami. Wiemy, że wiedza na temat tak odległej epoki, nawet dla specjalistów pozostawia wiele białych plam, stąd też i my pewnie nie wystrzegamy się błędów w jej interpretacji, które jednak ciągle staramy się eliminować, chcąc dotrzeć do prawdy o życiu ludzi sprzed kilkuset lat. Mamy nadzieję, że miło spędzą państwo czas zwiedzając naszą wystawę oraz, że nie jest to ostatnia ekspozycja tego typu, prezentująca fascynujący świat historii okiem odtwórców.
Marek ŻyłaBractwo Rycerskie Ziemi Rybnickiej
Wystawie towarzyszy wydawnictwo: link